Asi nikdy nepřestanu žasnout nad tím, z jakého bohatství kultur v Evropě vyrůstáme. Tady, na druhém nejmenším světadílu, na velmi malé rozloze žijí lidé rozdílní mentalitou, jazykem, zvyklostmi, avšak provázaní historickými linkami, které se v průběhu staletí prolínaly, někdy harmonicky, jindy třaskavě.
Hranice pro lidi dřívější Evropy přitom nepředstavovaly podobnou bariéru jako pro naše rodiče a prarodiče ve 20. století. Kontakt s lidmi jiné národnosti byl v pohraničních oblastech tou nejpřirozenější věcí, někdy dokonce rozdílné národnostní skupiny sdílely stejný prostor.
Synkové z řemeslnických rodin se nezřídka vydávali za zkušenostmi do ciziny a studenti lační vědomostí se zapisovali na zahraniční univerzity.
Podobnou „studijní cestu“ se před pár lety podařilo uskutečnit i mně, nikoliv však s tovaryšskou brašnou či ruksakem plným učebnic. Významnou část mého zavazadla zaujímaly gumovky, slušivé kostkované košile a modráky (oblíbené pracovní kalhoty) – odjela jsem na léto pracovat na farmu Luzernenhof v německém Bádensku-Württembersku. Odjakživa mě bavila mléčná výroba, a tady se díky kontaktům přátel naskytla příležitost přiučit se v praxi.
Vlastně si nedovedu představit příhodnější místo, kde se pro zemědělství budoucnosti inspirovat. Luzernenhof není „obyčejnou“ farmou; jde o živoucí organismus udržitelného hospodářství s živočišnou i rostlinnou výrobou a funguje na principu komunitou podporovaného zemědělství. Ekologická nabídka zemědělců se tu potkává s poptávkou místních obyvatel – myšleno teoreticky v ekonomických křivkách a mnohdy i velmi prakticky u masivního dřevěného stolu na dvoře farmy. Farma „své komunitě“ nabízí širokou škálu zeleniny, obiloviny, med, mléko, tvaroh, jogurty a vynikající sýry a dostává se jí za to finanční, a hlavně lidské podpory; bez vzájemné důvěry by totiž nebylo nic z toho.
Nejlepší na tom je, že podobné cesty, jako byla ta moje, návratem nekončí. O Luzernenhof jsem nadšeně vyprávěla mnoha přátelům i kolegům z Asociace soukromého zemědělství. Pokračováním této cesty je pro mě už dva roky podíl v Ekozahradě Raková, projektu komunitou podporovaného zemědělství na Plzeňsku.
A v tom to právě všechno tkví.
Jakmile na ně začneme nedůvěřivě hledět skrz prsty, můžeme zrovna tak postavit na hranice mříže. Nebo ne, třeba rovnou zeď. Železnou. Prostě něco jako oponu.